طراحی و ساخت سیستم کنترلی گلخانه بر پایه منطق فازی
آخرین مطالب
بررسی کشت گلخانه ای در ایران و اهمیت گسترش آن
کشت‌های گلخانه‌ای به دلیل افزایش تولید محصول، صرفه‌جویی آب و حفاظت محصولات در برابر شرایط اقلیمی در کشور حائز اهمیت است. در شرایط طبیعی و کشت آزاد، عوامل اصلی رشد گیاه را تنها می‌توان از طریق آبیاری، وجین، کودپاشی و غیره تا حدودی برای رشد گیاه مناسب کرد، اما کنترل دما و رطوبت محیط و همچنین نور از اختیار کشاورز خارج است؛ در صورتی که در کشت گلخانه‌ای این عوامل را می‌توان کنترل و در جهت رشد مطلوب گیاه تنظیم کرد. کشت‌های گلخانه‌ای راهکار نسبتاً آسان و مطمئنی است که هر ساله در بسیاری از کشورهای پیشرفته جهان در حال افزایش است.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
آیا شما هم به فکر کاهش مصرف سوخت در گلخانه هستید؟
کنترل دما در فصل‌های مختلف سال از مهمترین چالش‌های گلخانه‌داران می‌باشد. همانطور که می‌دانیم میزان زیادی سوخت در فصول سرد سال صرف گرم‌کردن گلخانه و ایجاد تعادل گرمایی در طول سالن‌ها می‌شود که این امر هزینه زیادی را در هر دوره کشت برای گلخانه‌داران به دنبال دارد و باعث کاهش بهره‌وری تولید و سوددهی نیز می‌شود. به عنوان مثال در فصول سرد در مناطق سردسیری مانند اقلید و سپیدان به علت مصرف بالای سوخت در جهت کنترل دما، گلخانه‌داران از کشت در این فصول خودداری می‌کنند یا در صورت کشت در این فصل، هزینه زیادی صرف گرم‌کردن گلخانه می‌شود که این امر خود سبب ضرر و زیان فراوانی به تولیدکنندگان می‌باشد.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
راه حل مشکلات مرغداران در گرانی و کمبود سویا
مشکلات موجود بر سر راه مرغداران از قبیل افزایش نرخ نهاده­‌ها، مکمل­‌های خوراکی، واکسیناسیون، تامین کارگر، حمل و نقل و کمبود نقدینگی در ماه­‌های اخیر علاوه بر افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ ممکن است باعث تعطیلی واحدها و گرانی سرسام­‌آور این اقلام شود. که تولیدکنندگان با کنترل هزینه­‌های اضافی و حذف برخی از هزینه­‌ها به صورت کامل می­‌توانند تولید سودآوری داشته باشند. اتوماسیون هوشمند سامتک با طراحی اختصاصی برای سالن­‌های مرغداری باکنترل سالن­‌ها در حالت بهینه، باعث کاهش هزینه­‌ها به صورت چشمگیری می­‌شود. بنابراین سالن­‌های مرغداری دارای اتوماسیون هوشمند در مقایسه با سایر سالن­‌هایی که بدون اتوماسیون در این شرایط کار می­‌کنند، علاوه بر اینکه محصول باکیفیت­‌تری به بازار ارائه می­‌دهند با توجه به کاهش هزینه­‌ها، درآمد بیشتری از تولید خود کسب می­‌کنند.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
کابردهای مهندسی کنترل در گلخانه‌ها: ربات‌های گلخانه‌ای
ربات دستگاهی الکترومکانیکی است که می‌تواند به طور خودکار و بدون دخالت انسان کار کند. درواقع ربات‌ها به عنوان جانشین آینده انسان‌ها برای انجام کارهای سخت و تکراری انتخاب بسیار مناسبی هستند. یکی از موارد اخیر کاربرد ربات‌ها، انجام عملیات مختلف در بخش کشاورزی از جمله گلخانه‌ها است. کمبود نیروی انسانی و تقاضا برای تولید بیشتر در واحد سطح، باعث افزایش نیاز استفاده از ربات‌ها در بخش کشاورزی شده‌است. حضور وسایل نقلیه کاملاً خودکار و ربات‌هایی که آزادانه بدون دخالت انسان به کمک سیستم‌های مدرن، درون گلخانه حرکت می‌کنند، فناوری پیشرفته گلخانه‌ها را در سال‌های آتی نوید می‌دهد. در سال‌های اخیر ربات‌هایی برای انجام عملیات در درون گلخانه توسط پژوهشگران ساخته‌شده‌اند که در آینده نزدیک راه خود را به گلخانه‌ها باز می‌کنند.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر