طراحي، ساخت و ارزيابي سیستم هوشمند صنعتی براي کنترل شرايط محيطي گلخانه
آخرین مطالب
تحلیل بکارگیری فناوری‌های اطلاعات (سیستم هوشمند صنعتی) در واحدهای مرغداری
صنعت مرغداری به جهت تامین حداکثر نیاز جامعه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور و اشتغال‌زایی از جایگاه خاصی برخوردار می‌باشد. در این رابطه، واحدهای صنعتی بخش مرغداری نیازمند برنامه‌ریزی جامع و کاربردی برای حفظ و حمایت از تولید و تولیدکنندگان می‌باشد، کشور ایران همگام با بسیاری از کشورهای جهان نسبت به توسعه فناوری اطلاعات حرکت کرده است. بکارگیری فناوری اطلاعات (سیستم هوشمند صنعتی)، یکی از عوامل مهم در پیشرفت و افزایش بهره‌وری واحدهای مرغداری است.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
تحليل مولفه‌هاي پیش برنده در توسعه واحدهاي گلخانه‌اي
يكي از گزينه‌هاي مناسب در جهت تجاري و رقابتي شدن بخش كشاورزي و حضور فعالآن در بازارهاي جهاني توسعه واحدهاي تجاري گلخانه‌ايمی­باشد. تنوع اقليمی، نيروي كار فراوان، دانش فني توليد و وجود انرژي ارزان، زمينه‌هاي مناسبي براي توسعه واحدهاي گلخانه‌اي در ايران مي‌باشند. این امر باعث انجام تحقیقات زیادی در راستای توسعه تجارت گلخانه‌ای در ایران شده‌است. مولفه­های بسیاری در این راستا وجود دارد مانند: مالی- اعتباری، فنی- تکنولوژی، فردی – حرفه‌ای و زیر ساختی- حمایتی که از مهم‌ترین مولفه‌هامی­باشد.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
اصلاح نحوه تهویه هوای مورد نیاز مرغداری ها در جهت کاهش مصرف سوخت
پرندگان موجودات هوازی می­ باشند. این بدان معناست که برای شکستن ملکول­ های آلی در خوراک و استخراج انرژی موجود در خوراک، نیازمند اکسیژن کافی می­ باشند. بنابراین تامین هوای تازه به منظور تامین اکسیژن مورد نیاز مرغ­ ها یکی از اهداف مهم تهویه در مرغداری می­ باشد، یکی دیگر از اهداف مهم تهویه در مرغداری، خارج کردن گاز­های مضر به ویژه دی­اکسید کربن و آمونیاک می ­باشد. درصد گاز آمونیاک موجود در هوای آزاد بسیار اندک است، در حالی که درون سالن­ های مرغداری میزان گاز آمونیاک قابل ملاحظه­ ای به وسیله تجزیه فضولات مرغ ­ها تولید می­ شود.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر
طراحي، ساخت و ارزيابي سیستم هوشمند صنعتی براي کنترل شرايط محيطي گلخانه
در کشت گلخانه‌اي، ضمن افزايش کمي و کيفي محصول توليدي در مقايسه با روش‌هاي سنتي، در مصرف نهاده‌هاي کشاورزي نيز صرفه جويي مي‌شود. در سال‌هاي اخير، با بهره‌گيري از روش‌ها، طرح‌ها و مواد جديد و افزايش سطح اتوماسيون در گلخانه ها، امکان مديريت صحيح در جهت افزايش عملکرد و بهبود کيفيت محصول فراهم شده است. دستگاه ساخته و ارزيابي شده در اين تحقيق، يک سیستم هوشمند صنعتی براي گلخانه ها است،که از اجزای مختلف تشکیل شده است.

منبع:

گروه تحقیق و پژوهش سامتک

مشاهده بیشتر