تحلیل بکارگیری فناوری‌های اطلاعات (سیستم هوشمند صنعتی) در واحدهای مرغداری

چکیده:

بخش کشاورزی در نظام اقتصادی ایران از اهمیت ویژه ای برخوردار است. حتی بسیاری از کارشناسان آن را به عنوان محور توسعه می‌دانند و تاکید بر افزایش تولیدات کشاورزی و دامی جهت تامین نیازهای عمومی و حصول خودکفایی برای رها شدن از وابستگی، مؤید جایگاه خاص بخش کشاورزی می‌باشد. همچنین صنعت مرغداری به جهت تامین حداکثر نیاز جامعه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور و اشتغال‌زایی از جایگاه خاصی برخوردار می‌باشد. در این رابطه، واحدهای صنعتی بخش مرغداری نیازمند برنامه‌ریزی جامع و کاربردی برای حفظ و حمایت از تولید و تولیدکنندگان می‌باشد، کشور ایران همگام با بسیاری از کشورهای جهان نسبت به توسعه فناوری اطلاعات حرکت کرده است. بکارگیری فناوری اطلاعات (سیستم هوشمند صنعتی)، یکی از عوامل مهم در پیشرفت و افزایش بهره‌وری واحدهای مرغداری است.

 

مقدمه:

بخش دام وطیور در جهت تامین پروتئین مورد نیاز جامعه از اهمیت و اولویت ویژه‌ای برخوردار است. در این راستا هدف تامین  و تضمین آینده واحدهای تولیدی با داشتن صرفه اقتصادی و رشد مناسب است. تحولات و تغییرات ایجاد شده در علوم و فناوری‌ها زمینه‌ای را فراهم کرده است تا مدیران نگرش تازه‌ای به مفهوم فناوری و تاثیر آن در بهینه‌سازی و کاربردی کردن اطلاعات در جهت ایجاد منافع پیدا کنند. یکی ازمظاهر تکنولوژی، فناوری اطلاعات و سیستم هوشمند صنعتی می‌باشد که درسال‌هاي اخير، با افزايش سطح استفاده از سیستم هوشمند صنعتی (اتوماسیون) در مرغداری‌ها و بهره‌گيري از روش‌ها، طرح‌ها و مواد جديد، امکان مديريت صحيح در جهت افزايش عملکرد و بهبود کيفيت محصول فراهم شده است. کشورهای مختلف با بهره‌گیری از فنون و آخرین یافته‌های علمی و با استفاده ازمدرنترین دستگاه‌ها در صنعت مرغداری، ضمن کاهش چشمگیر مصرف سوخت و انرژی در واحدهای تولیدی، افزایش بهره‌وری در واحد سطح، بهبود راندمان تولید را کسب نموده و بدین جهت تولید با شرایط مطلوب صورت پذیرفته و صرفه اقتصادی درخور توجهی نیز کسب کرده‌اند. در مسیر اجرای برنامه توسعه و ضرورت جهانی شدن شرایط رقابتی در واحدهای تولیدی از جمله مرغداری‌ها می­باید فعالیت‌ها با هزینه کمتر و به موقع انجام شوند تا بتوانند در عرصه رقابتی امروز به فعالیت خود ادامه دهند. از این رو گروه صنعتی سامتک، با بهره‌گیری از دانش روز دنیا و متخصصان خبره توانسته سیستم هوشمند صنعتی (اتوماسیون) را تولید کرده و در راستای کارایی و اثر بخشی هرچه بیشتر صنعت مرغداری گام موثری بردارد.

 

کلیات پژوهش:

فناوری اطلاعات یکی از مهمترین محورهای توسعه جهان امروز محسوب می‌شود. کشاورزی نیز بعنوان یکی از علوم اولیه بشر، از تحولات این عصر بی‌نصیب نمانده و نیازمند استفاده و بکارگیری این فناوری در زیر مجموعه‌های خود است. در صنایع بخصوص صنعت کشاورزی، روش‌های مدیریت قدیمی چه بسا دیگر ناکارآمد و سنتی محسوب گشته و محصولاتی که بصورت مکانیزه تولید نگردند عمدتاً قیمت تمام شده بالایی داشته و دارای صرفه اقتصادی نخواهند بود و امروزه همراه با مکانیزه شدن صنعت مرغداری، نوع پیش شرط‌های موفقیت نیز تغییر نموده و استفاده از امکانات موجود و کنترل دقیق و لحظه‌ای را می‌توان عامل موفقیت دانست.

 نگاه نوین به مسائل مدیریتی ایجاب می­کند که مدیران مرغداری‌ها به سادگی از کنار نقش تاثیرگذار سیستم هوشمند صنعتی (اتوماسیون) عبور نکنند .در این رابطه، نیاز به کنترل دقیق پارامترهای محیطی سالن‌های پرورش طیور از جمله دما، رطوبت و تهویه و غیره می‌باشد. این مهم متخصصان گروه صنعتی سامتک، را بر آن داشته تا با استفاده از تکنولوژی‌های پیشرفته اقدام به طراحی تاثیرگذار سیستم هوشمند صنعتی (اتوماسیون) بکنند که بتواند کمک شایانی به پیشبرد اهداف در زمینه تولید بنماید.

 یکی از اهداف سیستم اتوماسیون هوشمند سامتک،داشتن تولید ایده‌آل است و با تمرکز کافی و کسب دیدگاه وسیع در رفع سایر موانع تولید نقش موثر ایفا می‌کند از سیستم اتوماسیون هوشمند سامتک با کنترل شرایط محیطی و سیستم تغذیه در افزایش بهره‌وری و سوددهی و  کاهش هزینه‌های تولید مفید و کارآمد باشد.

 

نتیجه‌گیری:

 اتوماسیون هوشمند سامتک، با کارکردهای متفاوتش می‌تواند در راستای بهبود مدیریت، آشنایی و بکارگیری فناوری‌های نوین به مدیران واحدهای دام و طیور کمک نماید. مرغداران برای دستیابی به افزایش کمی و کیفی تولید نیازمند آگاهی و بکارگیری این تکنولوژی می باشند. به طور کلی تغییر در روش‌های کنترل شرایط مرغداری‌ها و بررسی عملکردهای بالقوه­ی جدید در سیستم‌های وابسته برای کنترل هوشمند می‌تواند روی شرایط تولید تاثیرگذار باشد. در طراحی سیستم اتوماسیون هوشمند سامتک که کالای سرمایه‌ای است از سخت افزارهای صنعتی روز دنیا و نرم افزارهای بومی‌سازی شده متناسب با جغرافیای ایران مبتنی بر تکنولوژی فازی PID و iot  استفاده شده است، هدف برآورده‌کردن تمام نیازهای یک صاحب فارم اعم از کنترل، مانیتورینگ و ذخیره سازی اطلاعات و کنترل کلیه ی پارامترهای بحرانی محیطی مربوط به تولیدات طیور همچون؛ دمای محیط، رطوبت نسبی، نور، سرعت هوا و کیفیت هوا خصوصاً کربن دی اکسید و آمونیاک  می باشد. گروه صنعتی ما طیف گسترده ای از روش های اتوماسیون و کنترل بهینه اقلیم را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد و صاحبان فارم  به افزایش کمی و کیفی تولید کافی دست پیدا می‌کنند.