آیا شما هم به فکر کاهش مصرف سوخت در گلخانه هستید؟

مصرف سوخت درگلخانه:

    با توجه به محدوديت منابع توليد از جمله خاك مناسب و آب، وجود عواملي مانند توليد محصول در خارج فصل، پيشرس كردن محصولات، صرفه‌جويي و بهينه كردن مصرف نهاده‌ها، افزايش عملكرد در واحد سطح و در نتيجه افزايش سود و بهره­‌وري اقتصادي بيشتر، گسترش و توسعه توليدات گلخانه‌اي در نقاط مختلف كشور با حمايت بخش خصوصي و دولتي، طي سال‌هاي گذشته تا به امروز روند شتابانی داشته است.

بااین حال در بعضي نقاط كشور عليرغم استقبال قابل توجه به عمل آمده از اين روش، طرح‌هاي گلخانه‌اي مطابق اهداف و پيشبيني‌هاي اوليه طراحان و مالکان آن پيش نرفته و با مشكلات زیادی روبرو گرديده است. يكي از عوامل اصلي محدود كننده به‌ويژه در مناطق سردسير كشور، گرم كردن گلخانه و مصرف بالاي سوخت و مسائل و مشكلات مربوط به آن مي‌باشد. مصرف زياد سوخت در گلخانه‌ها به دليل طراحي نامناسب و غير اصولي از يك سو و مشكلات متعدد تأمين آن مثل مراحل اداري، توزيع نامناسب يارانه، قيمت بالا، گراني كرايه حمل، عملكرد نامناسب سيستم توزيع و پرسنل آن و نرسيدن به موقع سوخت در زمان لازم از سوي ديگر باعث بالا رفتن هزينه توليد، عدم صرفه اقتصادي و گاهي اوقات ايجاد ضررهاي هنگفت مالي و در نهايت توقف كار خواهد شد.

مصرف بی‌رویه سوخت:

مطابق آمار، ایران در مصرف انرژی در جهان در ردیف سه کشور نخست قرارگرفته که این میزان مصرف برای کشوری با جمعیت 80 میلیون نفر، بسیار قابل تامل است. یکی از مهمترین عوامل محیطی تاثیرگذار در رشد گیاه کنترل دما می‌باشد در همین راستا گلخانه‌داران با استفاده از سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی مناسب در فصول مختلف سال در تلاشند که دمای سالن‌ها را در شرایط مطلوب حفظ کنند. استفاده از الکتریسیته برای گرم کردن گلخانه در گلخانه‌های تجاری مرسوم نیست. همچنین سوخت اغلب تجهیزات گرمایشی رایج در گلخانه‌ها مانند هیتر کابینتی، جت هیتر، دیگ بخار و....گازوئیل و نفت است. بنابراین در حال حاضر با توجه به شرایط، یکی از کاربردی‌ترین گزینه­‌ها برای سوخت سیستم­‌های گرمایشی درگلخانه، سوخت فسیلی می‌باشند.

کنترل دما در فصل‌های مختلف سال از مهمترین چالش‌های گلخانه‌داران می‌باشد. همانطور که می‌دانیم میزان زیادی سوخت در فصول سرد سال صرف گرم‌کردن گلخانه و ایجاد تعادل گرمایی در طول سالن‌ها می‌شود که این امر هزینه زیادی را در هر دوره کشت برای گلخانه‌داران به دنبال دارد و باعث کاهش بهره‌وری تولید و سوددهی نیز می‌شود. به عنوان مثال در فصول سرد در مناطق سردسیری مانند اقلید و سپیدان به علت مصرف بالای سوخت در جهت کنترل دما، گلخانه‌داران از کشت در این فصول خودداری می‌کنند یا در صورت کشت در این فصل، هزینه زیادی صرف گرم‌کردن گلخانه می‌شود که این امر خود سبب ضرر و زیان فراوانی به تولیدکنندگان می‌باشد.

راه­‌حل‌های موجود:

با توجه با افزایش هزینه‌ها، تأمین سوخت در اغلب گلخانه‌ها، سهم زیادی از هزینه‌های جاری تولید را به خود اختصاص داده‌است. مهم‌ترین راهکارهایی که براي کاهش مصرف سوخت در گلخانه‌ها توصیه شده­­‌است عبارتند از :

                     سازه‌هاي گلخانه‌ای پيشرفته و مدرن

 امروزه بارزترين خصوصيت استاندارد گلخانه‌هاي چند دهانه و پيشرفته دنيا، ارتفاع بلند و عرض زياد آنهاست. هرچه گلخانه مرتفعتر باشد حجم هواي داخل گلخانه بيشتر خواهد شد و اين باعث كاهش مصرف انرژي در راستای  گرمايش و سرمايش گلخانه خواهد شد.

        سيستم پوششي دو جداره

امروزه به منظور كاهش بيشتر اتلاف حرارت در محيط گلخانه از سيستم پوششي پلاستيك دو جداره و هواي فشرده بين آنها استفاده مي‌شود که باعث كاهش هزينه سوخت خواهد شد.

        بکارگیری تکنولوژی‌هاي جديد در تجهيزات و ادوات مورد نياز در گلخانه‌ها:

استفاده از پرده­های محافظ حرارت و سایبان در داخل گلخانه و گرماتاب‌ها.

        تغییر در زمان کشت

   زمان کاشت را باید طوری تعیین کنیم که نیاز کمتری به سیستم­‌های گرمایشی باشد. که این امر باعث می‌شود گلخانه‌دار در تمام فصل سال نتواند کشت انجام دهد.

        استفاده از يك سيستم كنترل هوشمند در گلخانه

توجه داشته باشيد كه تنها با داشتن يك سيستم كنترل هوشمند مي‌توان ضمن صرفه‌جويي در مصرف انرژي، توزيع يكنواخت عوامل محيطي در گلخانه را ايجاد نمود. بنابراين موثرترین قدم در راستاي صرفه جويي در مصرف سوخت، هوشمند کردن سيستم‌ها و تجهيزات مختلف در گلخانه است. که بدون تغییرات در ساختار گلخانه و انجام هزینه‌های هنگفت بابت خرید تجهیزات مدرن، می‌توان در تمام فصول سال کشت داشت.

پیشنهاد سامتک:

 تحقیقات نشان می‌دهد که هزینه مصرف سوخت در گلخانه‌ها سهم زیادی از هزینه‌های این تولید را به خود اختصاص داده‌است. که در نتیجه باعث کاهش سود و بهره‌وری تولیدکننده می‌شود. همچنین در مناطق سردسیر کشور به علت مشکل در کنترل دما و مصرف بی­رویه سوخت، بیشتر گلخانه­‌ها در این فصول کشت ندارند. بنابراین کنترل مصرف سوخت در گلخانه‌ها یک امر حیاتی تلقی می‌شود.

سیستم اتوماسیون هوشمند سامتک با کنترل دقیق سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی و ایجاد تعادل دمایی در طول سالن علاوه بر کاهش مصرف سوخت باعث افزایش کیفیت محصول می‌شود. بدین صورت که با طراحی اختصاصی برای هر سالن در هر نوع شرایط آب و هوایی و با کنترل کردن تجهیزات و همچنین نصب سنسورهای دقیق در طول سالن، مصرف سوخت را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش می‌دهد. بنابراین تولید کننده می‌تواند با خیالی آسوده در تما م فصول سال به ویژه فصل سرد، کشت داشته باشد و نگرانی از بابت ایجاد تعادل گرمایی در سالن و افزایش هزینه‌ها نیز نداشته‌باشد.