ضرورت توجه به کشاورزی مدرن در سال جهش تولید

« هَلْ يَسْتَوِي الَّذينَ يَعْلَمُونَ وَ الَّذينَ لا يَعْلَمُونَ »

«آیا کسانی که می­دانند با کسانی که نمی­دانند یکسانند؟!»

رویکرد اقتصادی نام­گذاری سال­‌های یک دهه اخیر از سوی مقام معظم رهبری، اهمیت استقلال اقتصادی را بیش از پیش نمایان کرده و توجه به این حوزه را به دلیل ارتباط آن با تأمین معیشت و سایر نیازهای جامعه افزایش داده است. در سالی که با عنوان جهش تولید و رفع موانع شکوفایی آن و همچنین معرفی دستاوردها و توانمندی­‌های این حوزه به منظور ارائه الگوهای موفق می­‌تواند در کلیه حوزه­‌ها به خصوص برای بخش کشاورزی که یکی از مهمترین حوزه­‌های اقتصادی محسوب می­‌شود (و تأمین امنیت غذایی و سلامت جامعه با کمیت و کیفیت تولیدات این بخش گره خورده است) موثر باشد.

تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی نیازمند ابزارهایی است که یکی از آنها را باید کشاورزی مدرن دانست.

از کشاورزی مدرن به عنوان چرخ­دنده­‌های جهش تولید یاد می­‌شود و لازمه تحقق واقعی آن فاصله­‌گیری از کشاورزی سنتی و رسیدن به خودکفایی برای حفظ امنیت غذایی به ویژه خودکفایی در تولید محصولات استراتژیک و از همه مهمتر بهره­‌گیری از شیوه­‌های علمی و فناورانه است که در آن با استفاده از دانش و فناوری روز، بهره­‌وری و تولید محصول در اراضی باغی، زراعی و واحدهای دامی و صنایع تبدیلی به بالاترین میزان می­‌رسد.

یکی از مشکلات بخش کشاورزی هدر رفت بخشی از تولیدات این حوزه مهم اقتصادی به دلیل استفاده از فناوری­‌های قدیمی در کاشت، داشت و برداشت محصولات و یا فقدان صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی است که مانع از استفاده حداکثری از ظرفیت­‌های این بخش شده و توسعه این زیرساخت­‌ها مانند سیستم­‌های آبیاری نوین، ماشین­‌آلات مدرن، کشت گلخانه‌ه­ا و سیستم­‌های هوشمند کنترلی و... امکان استفاده حداکثری از ظرفیت این بخش مهم اقتصادی را فراهم می­‌نماید.

محدودیت منابع آب در کشور و همچنین محدودیت خاک و قابل توجه نبودن میزان اراضی قابل کشت نیز ضرورت گام برداشتن به سمت کشاورزی مدرن و علمی در کشور را بیش از پیش نمایان کرده­‌است، همچنین تحقق جهش تولید در کشاورزی علاوه بر فرصت­‌سازی در توسعه فعالیت­‌های اقتصادی و اجتماعی، موجب کاهش اثرات تهدید­های ملی نظیر تحریم­‌های اقتصادی نیز خواهد شد و به خصوص زمانی که با بهره­‌گیری از تمامی ظرفیت­‌ها مبتنی بر تفکر جهادی و راهبردهای متاثر از مدیریت جهادی همراه باشد.