سیستم اتوماسیون هوشمند گلخانه چیست؟

 

اهمیت اتوماسیون هوشمند در گلخانه

هدف اصلی یک گلخانه بهبود شرایط محیطی برای رشد بهتر گیاه است، که کنترل مناسب پارامترهای محیط در گلخانه می‌تواند موجب بهبود شرایط شود. محیط گلخانه تحت تاثیر متغیر­های مختلف در داخل و خارج، شرایطی ناپایدار دارد و به طور پیوسته تغییر می‌کند. در راستای دستیابی به بهترین و کارآمدترین محیط رشد، کنترل دقیق شرایط محیطی گلخانه امری حائز اهمیت است که سیستم هوشمند صنعتی (اتوماسیون هوشمند گلخانه) در این مهم نقش به سزایی دارد . هوشمند سازی گلخانه در ارتقای کیفیت گلخانه‌ها، کاهش مصرف انرژی، بهره‌وری نیروی کار، استفاده از مکانیزه کردن سیستم، بهینه‌سازی استفاده از فضا کمک می‌کند و در بهره‌وری گلخانه نیز نقش به سزایی دارد.

 

اتوماسیون هوشمند صنعتی گلخانه سامتک

اتوماسیون هوشمند صنعتی سامتک، برای کنترل شرایط اقلیمی سالن­‌های مختلف با انواع کشت مبتنی بر تکنولوژی فازی PID  و  iot، به صورت اختصاصی طراحی شده و کلیه پارامترهای محیطی مانند: دما، رطوبت نسبی، نور خورشید، غلظتco2، گردش هوا (تهویه) و روشنایی را توسط سنسورهای دقیق اندازه‌گیری و کنترل می‌کند.  از جمله مزیت های اتوماسیون هوشمند مهر سامان گستر، می­‌توان به استفاده از plc، سیستم گارد امنیتی و مانیتورینگ اشاره کرد؛ نرم افزار مانیتورینگ سامتک امکان مشاهده عملکرد سالن به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای را از راه دور در هر مکان و هر زمان از طریق تلفن همراه، لپتاپ و کامپیوتر میسر می‌سازد. همچنین سیستم گارد امنیتی، دستگاه متحمل فشار را شناسایی کرده، آن را از مدار خارج می‌کند تا از خرابی کامل آن پیشگیری شود.

 

سیستم‌های کنترل هوشمند سالن گلخانه سامتک

شرکت مهر سامان گستر، برای ارائه خدمات بهتر به گلخانه‌داران براساس سیستم مدیریت کیفیت مجموعه سیستم‌های مدیریتی را در راستای تضمین کیفیت، تعبیه کرده است که به آنها اشاره شده است:

 

     مدیریت کنترل اقلیم: با کنترل بهینه اقلیم می‌توان به شرایطی متعادل در میان پارامترهای موثر مانند، رطوبت، نور و co2 دست یافت و همچنین شرایطی عاری از هر گونه استرس برای گیاه از طریق هماهنگی در عملکرد تجهیزات فراهم کرد.

     مدیریت کنترل انرژی: کنترل دقیق سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، روند صرفه جویی در مصرف حامل‌های انرژی را افزایش و ذخیره انرژی را برای گلخانه به همراه می‌آورد.

     مدیریت کنترل رطوبت: کنترل رطوبت در حال حاضر نقش کلیدی در کنترل اقلیم گلخانه ایفا می‌کند. این امر مانع ایجاد بیماری‌های قارچی و همینطور تنش‌های دمایی خواهد شد.

     مدیریت کنترل سلامت: کنترل مطلوب شرایط اقلیمی و جلوگیری از ایجاد تنش‌های ناگهانی در گیاه می‌تواند عاملی موثر در دستیابی به گونه‌های سالم و مقاوم باشد.

     مدیریت نیروی انسانی: قابلیت کنترل گلخانه از راه دور، نیاز به نیروی متخصص 24 ساعته را کاهش، ضرورت رفت و آمد به گلخانه جهت کنترل نحوه‌ی عملکرد سیستم و صحت تنظیمات انجام شده توسط پرسنل را به حداقل می‌رساند.

 

اثر بخشی اتوماسیون گلخانه سامتک

گروه سامتـک، با برخورداری از مدیران متعهد و متخصص هدف خود را، شناخت نیازهای مشتریان و ارائه خدمات بهینه مبتنی بر پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا به سراسر کشور قرارداده است. افزایش تولید با استفاده از روش‌های قدیمی و سنتی کاری است که اغلب برای مالکان غیرممکن است، هوشمند‌سازی و کنترل شرایط محیطی در مزارع و سالن‌های تولیدی با استفاده از سیستم اتوماسیون هوشمند صنعتی مهرسامان گستر راه حلی موثر می‌باشد، که اثراتی همچون؛ جلوگیری از شوک دمایی، امکان کنترل شرایط محیطی، کاهش 38%مصرف سوخت، ثبت آمار و اطلاعات و آنالیز آن ها، امکان ارسال فرمان مستقیم به تجهیزات از طریق صفحه نمایش لمسی یا اپلیکیشن تلفن همراه، کاهش 25% هزینه تولید و افزایش چشمگیر سودآوری را در سالن‌های گلخانه در پی دارد.