اتوماسیون هوشمند مرغداری چیست؟

اهمیت اتوماسیون هوشمند در مرغداری

صنعت مرغداری به جهت تاًمین حداکثر نیاز جامعه و نقش آن در اقتصاد کلان کشور و اشتغالزایی از جایگاه خاصی برخوردار می­‌باشد. مرغداری‌ها به دلیل حساسیت طیور به شرایط محیط، به مراقبت و توجه زیادی نیازمند هستند و مرغداران وقت و انرژی زیادی را برای این کار هزینه می‌کنند. بنابراین هوشمند سازی مرغداری، باید در اولویت کار قرار بگیرد تا در راستای کاهش مصرف انرژی، هزینه‌های نگهداری و پرورش طیور گام موثری بردارد. همچنین مرغدار با استفاده از سیستم هوشمند، می‌تواند از فشار کاری و هزینه‌های اضافی کم کند و بازدهی کار را به میزان قابل توجه بالا ببرد.

 

اتوماسیون هوشمند صنعتی مرغداری سامتک

مزارع پرورش طیور اکوسیستم‌هایی هستند که در آن‌ها عوامل زیادی بر ایجاد محیطی با ثبات، موثر می‌باشد. اتوماسیون هوشمند صنعتی سامتک، با طراحی الگوریتم‌های منحصربفرد مبتنی بر منطق فازی-PID، باعث بهبود ضریب تولید، کارکرد بهتر دستگاه‌های سرمایشی و گرمایشی با اندازه‌گیری دمای داخل و خارج سالن و کاهش استهلاک و در نتیجه کاهش قابل ملاحظه مصرف سوخت و ایجاد شرایط محیطی مطلوب در سالن می‌شود. از جمله مزیت‌های اتوماسیون هوشمند مهر سامان گستر، می‌توان به استفاده از قطعات صنعت (plc)، کنترل شرایط محیطی، محافظت (سیستم گارد امنیتی) و مانیتورینگ اشاره کرد؛ نرم افزار مانیتورینگ سامتک امکان مشاهده عملکرد سالن به‌صورت آنلاین و لحظه‌ای را از راه دور در هر مکان و هر زمان از طریق تلفن همراه، لپتاپ و کامپیوتر میسر می‌سازد. همچنین سیستم گارد امنیتی، دستگاه متحمل فشار را شناسایی کرده و آن را از مدار خارج می‌کند تا از خرابی کامل آن پیشگیری شود.

 

سیستم‌های کنترل هوشمند سالن مرغداری سامتک

شرکت مهر سامان گستر، برای ارائه خدمات بهتر به مرغداران براساس سیستم مدیریت کیفیت مجموعه سیستم‌های مدیریتی را در راستای تضمین کیفیت، تعبیه کرده است که به آنها اشاره شده است:

 

·         سیستم کنترل تهویه سالن: شامل تنظیم سیستم تهویه با توجه به سن و وزن گله

·         سیستم کنترل فشار هوای سالن: به منظور ثابت نگاه داشتن فشار منفی و سرعت هوای ورودی به سالن

·         سیستم کنترل گرمایش: فراهم کردن شرایط دمایی یکنواخت در کل فضای سالن و رسیدن به دمای دلخواه

·         سیستم کنترل سرمایش: کاهش دما و رسیدن به نقطه آسایش حرارتی

·         سیستم کنترل رطوبت سالن: تنظیم میزان رطوبت با استفاده از کنترل مه‌پاش‌های سالن

·         سیستم کنترل روشنایی: تنظیم نور مورد نیاز جهت پرورش انواع طیور و ایجاد طلوع و غروب بطور دلخواه

·         سیستم کنترل دان‌دهی: تنظیم برنامه توزیع منظم خوراک و یا محدودیت غذایی در سالن

 

اثر بخشی اتوماسیون مرغداری سامتک

در طراحی سیستم اتوماسیون هوشمند سامتک که کالای سرمایه‌ای است از سخت افزارهای صنعتی روز دنیا و نرم افزارهای بومی‌سازی شده متناسب با جغرافیای ایران مبتنی بر تکنولوژی فازی-PID و IOT  استفاده شده است، هدف برآوردهکردن تمام نیازهای یک صاحب فارم اعم از کنترل، مانیتورینگ و ذخیره سازی اطلاعات و کنترل کلیه‌ی پارامترهای بحرانی محیطی مربوط به تولیدات طیور می‌باشد و اثراتی همچون؛ کاهش تلفات، عدم نیاز به دخالت کارگر، پیشگیری از خرابی تجهیزات و اعلام هشدار، کاهش 50% مصرف سوخت، افزایش 150 گرم میانگین وزن و کاهش 12% هزینه تولید و افزایش چشمگیر سودآوری در سالن های مرغداری را درپی دارد.

÷